Decydują się na oświetlenie ogrodu lampami ogrodowymi LED, przed dokonaniem zakupu musimy posiadać kilka informacji, które są konieczne do dobrania urządzeń o mocy odpowiedniej do obciążenia. Warto zatem zastanowić się, jakie jest odpowiednie oświetlenie ogrodowe.
Lampy ogrodowe LED – jak wybrać
Musimy ustalić: jakie to ma być oświetlenie (całodobowe, całonocne, czy włączane na kilka godzin w ciągu doby); czy oczekujemy większej niezależności od światła słonecznego bądź czy też przerwa w działaniu w okresie zimowym, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze nie stanowi dla nas przeszkody. Ważna jest też mocy, jaką chcemy mieć w ogrodzie. Dostępne są systemy, których konstrukcja pozwala na działanie nawet podczas najbardziej niesprzyjających warunków atmosferycznych. Urządzenia takie są montowane nie tylko w ogrodach, ale także tam, gdzie funkcjonowanie oświetlenia wymagane jest przez cały rok. Systemy jednak są rozbudowane i droższe poprzez różnicę w długości działania związanej z długością dnia w zimie oraz w lecie. Innym rozwiązaniem jest stosowanie turbin wiatrowych, dwóch źródeł światła (jedna z żarówek jest wyłączana przy mniejszym zapotrzebowaniu na światło) czy specjalnych opraw LED redukujących moc emitowanego światła. Bardziej zaawansowane rozwiązania pozwalają na dopasowanie lampy ogrodowej do pory roku. Mimo tego praca lamp ogrodowych LED zimą jest utrudniona, chociażby przez zmniejszającą ilość docierającego światła pokrywę śnieżną.
Podsumowując podejmując decyzję o oświetleniu ogrodu lampami ogrodowymi LED przed dokonaniem zakupu powinniśmy posiadać kilka informacji, które są konieczne do dobrania urządzeń o mocy odpowiedniej do obciążenia.