Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama baterii do umywalek w różnych stylach, wzorach i wykończeniach, od tradycyjnych, przez minimalistyczne, po nowoczesne. Wystarczy przejrzeć ofertę sklepu www.pekado.pl, aby przekonać się, że wybór jest niełatwy. Podejmując ostateczną decyzję, należy oczywiście wziąć pod uwagę pozostałe elementy wyposażenia łazienki i meble oraz ogólny wystrój pomieszczenia, ale także upewnić się, że wybrany kran jest zgodny z naszą umywalką.
Sposób montażu
Baterie umywalkowe różnią się pod względem sposobu montażu. Najbardziej popularną opcją są baterie sztorcowe montowane bezpośrednio na umywalce. Mają one jedną, zasadniczą wadę – dosyć trudno utrzymać je w czystości. Ciekawym rozwiązaniem są modele montowane w ścianie. Występują w wersji natynkowej, w której każdy element baterii jest widoczny oraz podtynkowej, ukrywającej korpus baterii w ścianie. Producenci oferują również baterie wolnostojące, które instalowane są np. na blacie czy w podłodze, obok umywalki.
Liczba uchwytów
Działanie baterii umywalkowej uzależnione jest przede wszystkim od liczby uchwytów. Producenci proponują nam baterie jednouchwytowe, dwuuchwytowe oraz coraz bardziej popularne baterie bezuchwytowe. W bateriach jednouchwytowych siłę strumienia wody oraz jej temperaturę ustawia się przy pomocy jednego uchwytu. To bardzo popularne rozwiązanie, głównie ze względu na jego wygodę. Nie musimy manipulować dwoma pokrętłami, aby uzyskać idealną dla siebie temperaturę wody. Co więcej, tego rodzaju baterie mogą przynieść spore oszczędności.
Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym typem były baterie dwuuchwytowe. Dziś pojawiają się głównie, jako przedstawicielki stylu retro. Do dyspozycji mamy w tym przypadku dwa pokrętła. Jednym ustawiamy ciepłą, drugim zimną wodę.
Ogromne uznanie użytkowników zyskały nowoczesne baterie bezuchwytowe. Występują one w dwóch formach. Bateria bezdotykowa wykorzystuje czujnik ruchu. Woda zaczyna się lać w momencie, gdy podłożymy dłonie pod wylewkę. Z kolei baterie samozamykające się posiadają przycisk, za pomocą którego puścimy wodę na kilka do kilkunastu sekund.